Sera Etkisi Nedir

Sera Etkisi Nedir

Güneşten gelen ışınların atmosfer ile yeryüzeyi arasında birikip ısınmayı arttırması olayına sera etkisi denir. Sera etkisi küresel ısınmayı hızlandıran en önemli faktördür. Sera gazlarının atmosferde birikmesiyle oluşur.

Sera etkisini daha basit bir şekilde açıklamak bunu anlaşılır yapacaktır. Herkes sera bahçelerini bilir. En basit ifadeyle kışın domates yetiştirmek için üstü ve yanları naylonla yada camla kapalı alanlardır. Böylelikle güneşten gelen ısıtıcı ışınlar içeriye girer ve içeriyi ısıtır. Sera içinde ısınan hava kapalı olan bu alandan çıkamaz ve ortam iyice ısınır. Böylece kış soğuklarından korunmuş bitki yetiştirmeye müsait bir alan ortaya çıkmış olur.

Küresel ısınmaya sebep olan sera etkisi de yukarıdaki açıklamaya benzerdir. Büyükbaş hayvanlar, parfüm deodorant gibi kimyasallar, fabrikalar gibi sera gazı üreten unsurlardan bu gazlar atmosfere salınır. Salınan bu sera gazları atmosferde birikir. Atmosferde biriktikçe yerkürenin yüzeyi tıplı bahçe serası gibi kapanır. Güneş ışınları bu gazların arasından geçer ve yeryüzünü ısıtır. Yeryüzündeki sıcaklığın bir kısmının atmosferden geçerek uzaya geri gitmesi gerekirken, sera gazları yüzünden uzaya gidemez. Sera gazlarının engeline takılan sıcak hava sürekli yeryüzeyinde birikir ve yüzeyin sıcaklığını arttırır. Yüzeydeki sıcaklığın artması küresel ısınmayı ortaya çıkarır.

Sera etkisi ve beraberindeki küresel ısınma günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Bu küresel bir felakete gidiştir. Çözümü ise yine küresel olmak zorundadır. Atmosferde ülke sınırı yoktur ve herkesin ortak kullandığı alandır. Küresel ısınma ve sera etkisi çözümleri için dünya ortak hareket etmek zorundadır. Aksi durumda tüm insanlık felaketle yüzleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir