Türkiye’de Bölge Sınıflandırması

Bölge ortak özelliklere sahip alanlara verilen isimdir. Bölge sınıflandırılmasında aklımıza sadece Türkiye’nin coğrafi bölgeleri gelmemelidir. Bölge deyince akla iklim bölgesi, nüfus bölgesi, dağlık bölge gibi birbirinden değişik yüzlerce sınıflandırma gelebilir. Bu ünitede Türkiye’deki belli başlı bölge sınıflandırmalarını ele alacağız.

A-Fiziki Coğrafya Özelliklerine Göre Bölgeler

1-Yeryüzü Şekillerine Göre Bölgeler

Ovalık bölgeler ve dağlık bölgeler olmak üzere 2’ye ayırabiliriz. Türkiye’de ovalık bölgelerin başında Çukurova, Bafra ovası, Çarşamba ovası, Konya ovası gelir. Dağlık bölgeler deyinde Karadeniz dağlık bölgesi, Doğu Anadolu dağlık bölgesi, Toroslar akla ilk gelenlerdir.

2-İklim Tipine Göre Bölgeler

Karadeniz iklim bölgesi, Akdeniz iklim bölgesi ve Karasal iklim bölgesi Türkiye’nin iklim bölgeleridir.

3-Bitki Örtüsüne Göre Bölgeler

Orman bitki örtüsü, maki bitki örtüsü, bozkır bitki örtüsü en başta bitki örtüsü çeşitleridir.

4-Su Özelliklerine Göre Bölgeler

Tatlı su bölgesi, sıcak su bölgesi, tuzlu su bölgesi gibi ayırımlar yapılabilir.

B-Beşeri Coğrafya Özelliklerine Göre Bölgeler

1-Nüfus Yoğunluğuna Göre Bölgeler

İstanbul-İzmit çevresi, Ankara çevresi, İzmir çevresi gibi yerler Türkiye’nin yoğun nüfuslu bölgeleridir. Bunların dışında bir de seyrek nüfuslu bölgeler vardır. Hakkari ve çevresi, Konya ve çevresi, vs. yerlerimiz seyrek nüfuslu bölgelerimizdendir.

2-Yerleşim Özelliklerine Göre Bölgeler

Kentsel bölge ve kırsal bölge olmak üzere 2’ye ayrılır. İzmir ve çevresi, İstanbul ve çevresi vs. kentsel bölgelerdendir. Giresun ve çevresi, Rize ve çevresi kırsal bölgelerimizdendir.

3-Ekonomik Özelliklerine Göre Bölgeler

Tarım bölgesi, sanayi bölgesi, maden bölgesi, serbest ticaret bölgesi, turizm bölgesi gibi gruplara ayrılır. Zonguldak ve çevresi maden bölgesidir. Mersin limanı serbest ticaret bölgesidir. Antalya ve çevresi, Aydın ve çevresi, İzmir ve çevresi turizm bölgelerindendir. İstanbul ve çevresi, İzmit ve çevresi, İzmir ve çevresi sanayi bölgelerindendir.

4-Karma Bölgeler

Birden çok ekonomik fonksiyona sahip bölgelerdir.

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri

Bir önceki sayfada bölge sınıflandırılmasında kullanılan kriterlerden bahsedildi. Bu kriterlerin hepsi birden değerlendirildiğinde Türkiye belli başlı coğrafi bölgelere ayrılır.

Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye 7 ana coğrafi bölgeye ayrılır. Bu bölgelerin her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. İklim özellikleriyle, bitki örtüsüyle, nüfusuyla, yeryüzü şekilleriyle bunlar birbirinden farklı özellikler gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.