Belediye Konserleri Kültürel Yıkım Yapıyor

Konser bileti ile gidilen konserler ile ücretsiz belediye konserleri kıyaslanırsa bakın neler oluyor. Sonuçta bu konserlerde sahne alanların çoğu aldığı paraya bakıyor. Ama bu para kimden nasıl çıkıyor ve konserler arasında nasıl bir fark var gerçekten irdelemek lazım.

Eskiden belediye konserleri bu kadar yaygın değildi. Daha çok bireyler para ödeyerek aldıkları biletle konsere gidiyordu. Malüm herkes bilet alıp konsere gidemiyordu. Belediyeler halka ücretsiz konserler düzenleyerek herkesin bundan yararlanmasını sağladı ve bu günümüzün önemli hizmetlerinden olmaya başladı. Hatta belediyeler yaptıkları konserlerin sayısına göre bile değerlendirildi. Ancak belediyelerin yaptığı bu hizmetin karşılıksız olmadığını hiç aklımıza getirmiyoruz.

Vergilerimiz Yol mu Oluyor Pay mı?

Belediye konserleri herkese açık ve ücretsiz olduğu için bedava konserin tadını çıkartırken vergilerimizin nerelerde kullanıldığını unutuyoruz. Sarhoşun cebinden çıkan paranın hesabını tutamaması gibi sarhoşmu olduk. Evet konserler bizi kendi paramızla sarhoş ediyor. Eğleniyoruz hizmet alıyoruz ama bedava almıyoruz. Cebimizden ödediğimiz vergilerimizle eğleniyoruz.

Konserler eskisi gibi olsaydı belediyelerin kültür etkinliği adı altında ayırdığı bütçe daha az olacaktı. Ödediğimiz vergiler daha az olacaktı yada bu vergilerle yamalı yollarımız yepyeni yamasız yollar oluverecekti. Belki herkes konsere gidemeyecekti ama mahallesinde daha fazla hizmet görecekti. Vergisini ödeyipte hiç konsere gitmeyenleride unutmamalıyız. Ne oldu belediye etkinliklerine gitmeyenlerin ödediği vergiler. Yol mu oldu su mu oldu yoksa almak istemediği hizmete pay mı oldu.

Belediyelerin Toplum Hafızasına Etkisi

Elbette kültürel etkinlikler çok faydalı. Ama bunlar daha yerel sanatçılarla ve konuşmacılarla da yapılabilirdi. Neden böyle değil acaba bu işin altında başka birşey mi var diye de düşünmeden edemeyiz bazılarımız. Düşünsenize belediye toplum hafızasına dayatmak istediği şeyleri kültürel etkinliklerle sağlayabilir mi? Belediye kendi çıkar hedeflerinde bizim vergilerimizi kullanabilir mi?

Birisi belediyeler çatısı altında oldukları siyasi partinin amaçlarına uygun kültürel etkinlikler düzenliyor derse kimse şaşırmaz. Çünkü gerçek bu ama bu gerçekten rahatsız olmayan çoktur. Sonuçta oy çokluğuyla yönetilen belediye oy çokluğuna hizmet ediyor. Bu uğurda düzenlenen kültürel etkinliklerden rahatsız olanların sayısının çokluk oluşturamadığı ortada. Ama hangi siyasi parti olursa olsun, isterse belediyeyi seçen vatandaşlar olsun, vergilerle oluyor tüm bunlar. Belediyeyi seçen vatandaşın da seçmeyen vatandaşın da ödediği vergiler sayesinde oluyor tüm bunlar.

Sonuç Ve Çözüm Önerisi

Görüşü ne olursa olsun yerel sanatçılar ve konuşmacılar o yörenin kültürünü daha iyi anlar. Kültürel etkinlik bu olsa gerek. Hem daha yöresel bir etki bırakır hem daha az para harcanır. Belli ki hedef başka, belli ki pay var pastada.

Çok kez duymuşsunuzdur eğer bu konulara biraz ilgi duyduysanız. Kültürel etkinlik adı altında sanatçılara aktarılan paradan pay alındığını. Duymayan da bir düşünse olası mı diye olası diyecektir. Çünkü bu olası bir durum. Kendi paramızla birilerine pay verirken kültürümüzün çalınmasına ve yeni bir kültürün dayatılmasına sebep oluyoruz. Bundan da oldukça mutlu görünüyoruz.

Her yörenin kendine has kültürel öğeleri ön plana çıkartılsa kültürel bozulma ortadan kalkar. Kültürel etkinliklere ayrılan bütçe dolu dolu yaşanır yada daha az bütçe ayrılır. Yöresel sanatçılar daha fazla tanınır, kültür zenginliğimiz öne çıkar. Unutmamak gerekir ki cebimizdeki paramızda kültürümüzdür o para kadar eğleniriz fazlası kültürümüzde değildir zaten. Parası olanlar kendi cebinden vererek başka kültürel faaliyetlere katılırsa katılsın. Zaten parası olanla olmayanın kültürü aynı değil ki. Kültürel çeşitliliği ile övülen Anadolu’da çeşitlilik kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir