Geri Dönüşüm Nedir

Geri Dönüşüm Nedir

Geri dönüştürülebilen her türlü atık malzemenin tekrar kullanılabilir duruma getirilmesine geri dönüşüm denir. Kullandığımız ürünlerden bazıları tekrar kullanılabilen maddelerden üretilmiştir. Bu maddeler geri dönüşüm tesislerinde bir takım işlemlerden sonra tekrar kullanılabilir.

İnsanlığın var oluşundan beri ihtiyaçlarımız sürekli artmıştır. Yani tüketim yapmaktayız. Kulkandığımız her ürün birtakım hammaddelerden yapılıyor. Bu hammaddeleri doğadan temin ediyoruz. Bunlardan bazılarını doğal haliyle bazılarını da birtakım işlemlerden geçirdikten sonra tüketime hazır hale getiriyoruz. Tüketim sonrası başka bir şeye dönüşen yada ömrünü tamamlayan malzeme ortaya çıkıyor. İşte atık duruma gelen bu hammaddeler sürekli doğadan koparılmakta ve azaltılmaktadır. Hem azalması hemde atık durumda bazılarının doğada çözünemeyip kirlilik yapması geri dönüşümün önemini ortaya çıkarmıştır.

Tüketim Ve Geri Dönüşüm

Günümüzde tüketim aşırı derecede artmıştır. Bu durum çevre kirliliğinide arttırmıştır. Çevre kirliliği ise insanlara ve diğer tüm canlılara hatta dünyanın kendisine zarar vermektedir. Aşırı tüketimimiz hızlı yok oluşumuz olmaktadır. Modern dediğimiz bu çağda insanlığın ihtiyaçları çok fazla artmış hatta para için gereksiz üretim yapıp bilinçsizce doğa tüketimi ortaya çıkmıştır. Doğanın gördüğü zarar bize dokununca yok oluşa doğru gittiğimizi anlayınca geri dönüşüm bir hayli önem kazanmıştır.

Geri Dönüştürülebilir Maddeler Nelerdir

Kamu alanlarında cam, metal, kağıt, plastik geri dönüşüm atık kutularını görmüşsünüzdür. Temelde geri dönüştürülebilir maddeler bunlardır. Tabi bu maddelerin binlerce türü vardır. Örneğin kağıt dediğimiz maddeden defter, kitap, dergi, gazete, karton gibi ürünler üretilir ve bunların hepsi geri dönüştürülebilir.

Geri Dönüşüm Maddeleri Doğada Çözülürmü

Geri dönüşüne kazandırılabilen bu malzemeler doğaya öylesine atıldığı zaman bunlar çevre kirliliği yapar. Bazen suyu bazen toprağı bazen havayı kirletirler. Bu maddelerden plastik ise doğada çözünmesi en geç olanıdır ve çevre kirliliğine en çok sebep olandır. Denizlerde, göllerde, derelerde ve toprakta plastik şişeler ve ambalajlar görmüşsünüzdür. Plastik yapım aşamasında petrol ve çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılır ve doğaya zarar verir.

Geri Dönüşümde Pilin Yeri

Pil elektriğin depolanmasıyla oluşur. İçerisinde bu depolamaya yarayan çeşitli radyoaktif maddeler barındırır. Bu sebeple pil çevreye ve insan sağlığına aşırı derecede zarar verir. Bu sebeple piller doğaya rastgele atılmamalıdır. Hatta çöp kovalarına ve çöp konteynerlerine dahi atılmamalıdır. Çünkü çöp içerisinde doğaya kazandırılabilen maddeler vardır ve pillerin bunlarla birlikte bulunması iyi değildir. Unutmamalıyız ki pil radyoaktif kirlilik yapan bir çöp grubudur.

Piller onlar için atarlanmış pil atık kutularında toplanır ve uygun şekilde imga edilir. Pil ve diğer radyoaktif maddelerin imha edilmesi diğer çöp gruplarından farklıdır. Bazı çöpler toprak altında depolanabilir yada çöplerden enerji üretilebilir. Pil ve türevleri ise radyasyona sebep olduğu için imha yöntemi farklıdır.

Geri Dönüşümün Faydaları

Geri dönüştürülen maddeler tekrar kullanılır duruma getirilir ve doğadan yeni bir hammadde koparmaya gerekliliği yok eder. Tabiki tekrar kullanımda yeni üretilecek ürünlerde kalite biraz düşebilmektedir. Örneğin beyaz renkte bir kağıdı kullandık ve işimiz bitince geri dönüşüme attık. Bu kağıt geri dönüşüm tesisinde tekrar kullanılabilir duruma getirilir. Tabi ki bu sefer kalite biraz düşecektir. Sonra tekrar geri dönüştürülür ve her seferinde kalite biraz düşer ama yinede bir amaca hizmet edebilir seviyede olacaktır. Böylelikle kağıt üretmek için ağaç kesmeye daha az gerek olacaktır.

Geri dönüşüme önem vermeliyiz. Hem doğadaki hammaddeyi daha az tüketmek için hemde çevreyi kirletmemek için geri dönüşüme önem vermeli ve herkesi bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir