Her Alanda Kadın İşçi

Her Alanda Kadın İşçi

Herşeyden önce biliyoruz ki kadın ve erkek fıtratı birbirlerinden farklıdır. Fiziksel ve biyolojik olarak farkkı, ruhsal olarak farklı. Bu farkları göz önünde bulundurmak gerekli. Kadın hakları denen kavram kadınları ve erkekleri birbirlerine eşit yapmak için çıkartılmış ve yanlış yapılandırılmıştır. Nasıl ki kadının hakları varsa tüm insanlığın da hakları vardır. Yani insan hakları neyimize yetmiyor. Neden ayrımcılık yapılıyor. Bu her açıdan yanlış.

Oysa kadın hakları kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesi gibi şeyler olmalıydı. Yani kadınlarda toplumda sayılsın diye çıkarılan haklar olmalıydı ve bunun adı insan hakları olmalıydı. Çünkü yazımın başında da söylediğim gibi bir çok açıdan kadın erkek farklı.

Televizyonlarda sık sık duyuyoruz kadın inşaatta, kadın kamyon şoförü, kadın otobüs şoförü gibi şeyler. Yahu fıtrat, ruh, fizik ve biyoloji farklı birbirinden, neden bu hesaba katılmıyor.

Farklıkıkları hesaba katmazsak ve illaki de eşitlik diyorsak şöyle bir hayat tasarlayalım bakalım nasıl oluyor. Bir boks musabakasında 70 kiloda 30 yaşında eşit şartlarda kadın ve erkek musabakaya çıksa. Şartlar eşit değil erkeğin kas gücü var der kadın hakçıları. Bende derim ki elbette erkeğin kas gücü var elbette şartlar eşit değil.

Her 20 yaşındaki erkekler nasıl askere gidiyorsa kadınlarda askere gitse ve kadınlardan oluşan bir orduyla erkeklerden oluşan bir ordu karşı karşıya gelse. Kadınlardan oluşan orduda kandan korkan, bayılan, adetli günlerinde olduğu için trip atan, biyerden düşüp kolu bacağı kırılan ve daha nicesi başa gelirdi. Tabiki erkeklerden oluşan orduda da bu tür şeylerden bazıları olurdu ama askere erkekler gidiyorsa kadınlar gitmiyorsa belliki farklılıklar var.

Daha birsürü örnek verilebilir bu konuda. Bu durum kadınları aşağılamak değilki neden öyle bir algı oluşturuluyor kadınlar üzerine. Farklıyız ve kadınların yapabileceği başka işler erkeklerin yapabileceği başka işler vardır.

Bir erkek kas gücüyle gurur duyarken bir kadın nazikliğiyle gurur duyabilir. Bir erkek çok yemek yiyebildiğiyle övünürken bir kadın güzel yemek yapmakla övünebilir. Bir erkek ev inşaa etmekte ustalığıyla dikkat çekerken bir kadın evin içine yaptığı dekorla göz kamaştırabilir. Bir erkek bıyık bırakarak tarz oluştururken bir kadın bıyıklarını alarak bakımlı olabilir. Aksini düşünen kadın varsa bıyık bıraksın demekten başla çarem yok.

Her iki cinste kendi özellikleriyle gurur duysa ne güzel olurdu. Kişiler, aileler ve toplumlar çok daha huzurlu olurdu. Eşitlik her yerde aranmaz önemli olan adalettir. Eşitlik ve adaletle ilgili konuya başka bir yazımda değindim bakmanızı tavsiye ederim.

Yazımı bitirirken birkaç örnek vermek istiyorum düşünmeniz için. Kadınlar hamile olur erkekler olamaz. Erkekler yapısal olarak daha kemiklidir kadınlar zarif. Erkekler omuza genişken kadınlar kalçaya geniş. Erkeklerin saçları daha güçsüzdür ve dökülür. Farklılıklarımız vardır ve böyle olması güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir