Korona niye artıyo aşı olalım diyemi

Korona niye artıyo aşı olalım diyemi

Covid 19 salgını başlayınca bir panik ardından bu salgına çare olması için aşı paniği. Küresel çapta sağlık ve ekonomi başta olmak üzere bir çok alanda büyük etkiler yapan koronavirüs gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Koronavirüs aşıları çare oluyor mu olmuyor mu tartışılıyor. Devletler vatandaşlarını aşı olmaya teşvik ediyor ve bazen zorluyor. Bu konuda Türkiye’de durum nasıl, devletin aşı politikası nasıl biraz irdeleyeceğim.

Aşı henüz piyasada yokken vaka ve ölüm sayıları ile toplumun büyük bir kesimi aşı olmuşken durum yine aynı. Aşı çıkmadan öncede vakalar bir azalıyor bir çoğalıyordu, aşıdan sonrada durum aynı. Aşıdan sonra büyük bir değişme bekleniyorken değişim yok. Aşının ölüm oranlarını azaltma oranı ortalama %90 ama sanki etkisi yokmuş gibi görünüyor.

İşte tüm bu sonuçlar ister istemez bizleri düşündürüyor. Sanki aşı denen şey su, sanki damarlarımıza su enjekte ediyorlar. Yani değişen bişey yok. Önce virüs sonra aşı ile toplumları yönetmek mi istiyorlar acaba. Aşıda zorlama yok diyen devletler kamu kurumlarında aşı olmayan test yaptıracak diyor. Hatta yavaş yavaş özel sektörlerde böyle diyecek. Zaten aşı olana bazı yardımlarda bulunuluyor, hediye çekleri ve gıda yardımları gibi kuponlar veriliyor. Tüm bunlar olurken insan şüphelenebiliyor.

Şehirler birbirleriyle yarıştırılıyor. Renk haritaları oluşturulmuş ve aşı olma oranı az olanlarda vaka fazla gösteriliyor. Bir zaman sonra oran azalıyor ve sonra tekrar yükseliyor. Sanki bu oranlar gerçekten uzak gibi duruyor. Bu gibi durumlar aşı bulunmadan önce Türkiye’de vaka sayısı az gözükürken, aşı bulunduktan sonra vaka sayısının birden artmış olmasına benziyor. Ya aşı bulununca aşı alabilmek için vaka sayısı yüksek gösterildi, yada vaka sayısı bilinçli olarak az gösterilip aşı bulununca gerçek vaka sayısı ortaya döküldü. Anlaşılan sağlık sektörü oyun olmuş. Siyaset başka olmalı sağlık başka olmalı, ama ne yazikki biyolojik bir savaş varmışcasına mücadele oluyor.

Herkes koronavirüs ve aşı hakkında istediği gibi düşünebilmeli. Ancak küresel bir algı var ve o algının karşı duruşuda var. Karşı duruş bu mücadeleyi kazanamayacak gibi duruyor. Siz ne düşünürseniz düşünün, istediğinizi düşünmektede özgürsünüz. Küresel algı operasyonu kesin birşey. Haklı da olsalar haksız da olsalar insanları zorlamaları çok yanlış. Bu her neyse bir an önce doğru olan yolunu bulsa ve insanlık bu stresten bu kavgadan kurtulsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir