Küresel Isınmanın Sonuçları

Küresel Isınmanın Sonuçları

Dünyanın ısınmasıyla beraber birçok olayda gerçekleşir. Dünya ısınırken karalar ve denizlerde ısınma meydana gelir. Ekvator karaları günümüzden daha sıcak olur ve buradaki canlılar daha kuzeye ve daha güneye doğru yayılış göstermek zorunda kalır. Ancak daha kuzeyde ve güneyde çöl iklimleri vardır. Ekvator canlıları çöl iklimine uygun değildir. Kimi canlılar bu zorunluluğa uyum sağlarken kimi canlılar yok olup gidecektir. Çöl iklimlerinde yaşayan insanlarda yer değiştirmek zorunda kalacaktır ve devletler arasında savaşlar çıkacaktır. Devletler arasındaki savaşların tek sebebi sadece bu olmayacaktır. Gıda ve su problemleri ve bunların getirdiği salgınlar da bu kaosun ve savaşın sebebi olacaktır.

Okyanuslardaki ısınma su canlılarını etkileyecek ve orada da canlıların dağılışı değişecektir. Kutuplardaki buzullar eriyecek okyanus ve deniz seviyeleri yükselecek. Su seviyesinin yükselmesi Hollanda gibi deniz seviyesindeki ülkeleri sular altında bırakacaktır.

Kutup iklimindeki ısınma kutup canlılarının çoğunu yok edecektir. Buradaki canlıların daha soğuk bir iklim bulma şansları olmayacaktır.

Buzulların ve yüksek yerlerdeki kalıcı karların erimesiyle dünya üzerinde güneş ışınlarını geri yansıtabilecek beyaz örtü kalmayacaktır. Bunun sonucunda ısınmanın şiddeti iyice artacaktır.

Atmosferin, karaların ve okyanusların ısınması sonucu tüm bu ekosistem değişecektir. Ekosistemin en acımasız canlısı olan insanlar tüm bu olaylar sonucu kaos yaşayacaktır. Tarım ürünü yetiştirdikleri topraklar çoraklaşacak, ürünlerini sulayacak tatlı su bulamayacaklardır. Çiftlik hayvanlarını besleyecek yemi üretemeyeceklerdir. Bitkisel ve hayvansal gıdalar azalacaktır. Tüm bunlar olurken dünya insan nüfusu katlanacaktır. Doğa azalırken insan çoğalacaktır. Devletler birbirleriyle savaşacak ekonomiler batacaktır. İnsanlık her geçen gün biraz daha aç, susuz ve huzursuz kalacaktır. Psikolojik sorunlarda tüm bunlarla birlikte artacak ve insanoğlu bambaşka birşey olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir