YAPTIM DEMEK İÇİN

1 Haziran yasakları açıklandı. Başımızdaki bela koronavirüs bi taraftan can alıyor bir taraftanda ne olduğu belli olmayan yasaklar aklımızı alıyor. Halısahalar akşam saat 9’a kadar açıkmış. Sanki bu koronavirüs gündüz vakti uyuyorda hava kararınca ortaya çıkıyor. Zaten 9’a kadar açık ve virüs kapılacaksa o saate kadar kapılıyor. Mantık bunun neresinde. Belki de insanlar sokağa birden çıkmasın diye yasaklara saatler koyulmuştur. Ama bunda da mantık yok. Aslında tam tersi açık olma saatlerini sıkıştırırsan trafik sıkışır. Hani 3 şeritli yoldan birden bire tek şeritli yola düşünce trafik sıkışır ya işte aynı öyle.

Aslında yasaklardaki bu saatlerin başka bir açıklaması yada aslında bir sırrı vardır. Sadece halısahalar için demiyorum diğer bütün saatli yasaklar için diyorum bunu. Bundan bir ay önce alkol yasağı vardı. Tabi kimse uymadı bu yasağa. Toplum mantığı seçti. Ama her zaman mantığı seçemiyor işte. Gelelim konumuza, bu saatli yasaklar toplumda birşeyleri kontrol amaçlı olabilir mi acaba. Mesela akşam saatlerinde erkekler evine erken gitsin, halısaha maçları bitince hemen evlerine gitsinler sokaklarda sürtmesinler. Yada gecenin bir yarısı maçım var deyip evden çıkmasınlar. Bu sadece halısaha üzerinden verilmiş örnekler. Bunun gibi birsürü saatli yasaklar var. Bunların hepsine bir şey yazılır ama şimdilik bu kadar olsun. Biraz mantıklı düşünmek lazım ve eğer devletin aldığı bu kararlarda bir türlü mantık bulamıyorsak bulabileceğimiz tek mantık devler bizi ve toplumu düşündüğü için subliminal saatli yasaklar alıyor diyebilirim.

Bir başka bakış açısı daha var. Yaptım demek için böyle oluyor. Bir saat içinde 60 dakika var. 60 Dakika içinden 1 dakika alsak aldık deriz. 60 dakika içinden hiç almazsak almadık deriz. Aynı bunun gibi. Yasak 1 saat bile olsa “önlem aldık” demek için yani yaptık demek için böyle acayip kararlar alınıyor olabilir. Aslında biraz hak vermekte lazım. Herkes hayatında yaptım demek için birtakım bir şeyler yapıyor. Biraz düşünürsek hayatımızdaki bu kararları yada önlemleri görmek zor olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir